history of massage

تاریخچه ماساژ از کجا شروع شد

ماساژ یکی از قدیمی ترین شیوه های درمانی مورد استفاده تا به امروز است. در حال حاضر بیشتر درمانگران نسبت به قبل ، از گستره وسیعی از فنون ماساژ بهره می‌جویند . اکثر فنون در مدارس مخصوص ماساژ یا مراکز معتبر ماساژ آموزش ماساژ داده می‌شود بنابراین نیاز است تا بهترین منابع آموزشی و کلینیکی در اختیار ماساژورها قرار گیرد تا فنون لازم برای ماساژ را بیاموزدماساژ کم هزینه ترین و ساده ترین روش درمانی برای بهبود سلامتی است که همه ، صرف نظر از جنس ، سن و سال می توانند به آن بپردازند . ماساژ عبارت است از تشکیل شدن فنون مختلفی مانند موج های فشاری ماساژ های کششی ماساژهای بدون روغن و یا ماساژهای با روغن که بر روی پوست ماهیچه و لایه‌های دیگر بدن انجام می‌شود . ماسور باید یاد بگیرد تا این فنون را با اصطکاک مناسب بین دست و پوست انجام دهد و تکنیک ها را به صورت بهینه اجرا نماید.در سالهای اخیر استفاده از ماساژ به عنوان یک روش درمانی به طور شگفت آوری افزایش یافته است . تا همین اواخر هرگونه رویکردی از ماساژ که مغایر با آنچه بود در استئوپاتی یعنی روش های تشخیصی و درمانی بر تأکید بر مکانیک طبیعی بدن یا فیزیوتراپی جهت درمان برخی وضعیت های پزشکی به کار می رود و با شک و تردید بسیار مورد توجه قرار می گیرد . رشد و مقبولیت ماساژ منجر به این شد که به طور رسمی به عنوان یک روش درمانی برای همه انواع مشکلات مربوط به استرس مورد پذیرش واقع شود . یقینا ماساژ از زمان های خیلی قدیم به این شکل و یا اشکال دیگر در این کشور و در بیشتر نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 تاریخچه ماساژ


تاریخچه ماساژ در دنیا

کلمه انگلیسی ماساژ احتمالا از عربی مست ، به معنای آهسته فشار دادن مشتق شده است . در واقع در گذشته عدم استفاده از مالش یا برخی تکنیک های فشاری در قالب جزیی از فرایند درمان و بهبودی به ندرت به عنوان یک ویژگی فرهنگی پذیرفته می شد و در برخی از آنها روش های سنتی پا به پای روش‌های پزشکی پیشرفته پیش می‌رفتند . اغلب اوقات روغن های آروماتیک "ماساژ" یا روش‌های درمانی ماساژ در کنار سایر درمانها برای کمک به فرهنگ بهبودی استفاده می شدند.
تاریخچه ماساژ در جهان

بر اساس اسناد به دست آمده از یکی از قدیمی ترین کتاب های معتبر مرتبط با ماساژ از تمرین ها و حرکات ماساژ در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح ، تکنیک های ماساژ در چین استفاده می شد . تکنیک های آنها بر یافتن نقاطی از بدن متمرکز بود که فشار ایا مالش دادن برروی آنها بیشترین تأثیر را داشت . تکنیک های ماساژ کم کم در کشور ژاپن نیز فراگیر شد و با گذر زمان ، ماساژ به شکلی که الان وجود دارد تبدیل شد.
تاریخچه ماساژ درمانی

تاریخچه طولانی از به کارگیری ماساژ در اروپا به چشم می‌خورد . در یونان و روم باستان برای تجدید قوا سربازان و گلادیاتورها از ماساژ استفاده می‌شده است و بخشی از سبک زندگی و تفریح شهروندان ثروتمند آن زمان بود. تناسب اندام و آمادگی جسمانی برای یونانیان باستان برای آماده شدن در مسابقات رقابتی منظم بسیار مهم بود . ماساژ منظم برای ورزشکاران جهت حفظ بنیه و تناسب اندام تجویز می‌شد . زنان یونانی از ماساژ به عنوان بخشی از رژیم زیبایی خود بهره می بردند.
ماساژ نقش قابل توجهی در آموزش زیبایی درمانی بازی می‌کند و صرف نظر از ماساژ کل بدن با روش های درمانی متعددی نیز مورد توجه قرار می گیرد. در زیبایی درمانی صورت حرکات ماساژ برای تمیز نمودن صورت و در بیشتر حرکات دیگر برای پوست صورت به کار می رود . در روش‌های درمانی پا ، حرکات ماساژ منظور اعمال لوسیون برای تحریک گردش خون و ریلکس نمودن پا و ساق به کار میرود . با افزایش علاقه مردم به درمانهای مکمل ماساژ دهنده بخشی از این کار زیبای درمان مبدل گشته است.
در مراکز مختلف میتوان ماساژ زا اجرا کرد و درمانگران ماساژ را به خدمت گرفت به موازات عمومیت خود ماساژ سالن های زیبایی ه زیادی میتوان یافت که از تکنیک های ماساژ برای زیبایی و ریلکس نمودن مشتریان خود استفاده میکنند .باید به این نکته توجه داشت که ماساژ نمی‌تواند مستقیما باعث کاهش وزن لاغری شود اما می‌تواند در این راه کمک قابل توجهی به فرد بدهد و نیز میتوان به عنوان یک محرک در کنار وورزش و رژیم غذایی تجویز نمود . امروزه سالن هایی که طیف وسیعی از روشهای درمانی را ارائه میدهند نه تنها به عنوان یک تجارت خانه کوچک محسوب می شوند بلکه ممکن است به عنوان یکی از مشاغلی که با جسارت و تعهد بسیار همراه است مورد توجه قرار گیرند.
ماساژ بدن توسط ماساژ درمانان آن و درمانگران زیبایی و درمانگران تکمیلی با اهداف متعددی به کار برده میشود . ماساژ را می توان جهت آرامش بخشی یا همراه با کرم ها یا لوسیون هایی که اثرات ویژه‌ای روی پوست و بافت‌های زیرین دارند به کار برد . درمانگران ورزشی ماساژ را در راستای کمک به ورزشکاران جهت آماده نمودن آنها برای رویدادها ،و نیز جهت بازگشت به حالت اولیه پس از رویداد به کار می‌برند . ماساژ آروماتراپی به عنوان روشی جهت اعمال روغن های گیاهی که از اثرات درمانی ویژه برخوردارند به کار گرفته می شود.

 

این عناوین را هم بخوانید