آیا مدرک فنی حرفه ای بین المللی است؟

مهارت آموز جهت دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای طبق ضوابط سازمان در آزمونهای هماهنگ ، آنلاین و عملی شرکت می نماید و اگر موفق به کسب نمره قبولی شود نائل به دریافت مدرک بین المللی فنی و حرفه ای خواهد شد. گواهینامه ها در سایت رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای قابل استعلام می باشند. آدرس سایت استعلام http://azmoon.portaltvto.com می باشد.مدارک بین المللی فنی و حرفه ای به علت دارا بودن کد ملی آموزش شغل، بین المللی بوده و در سایر کشورها معتبر بوده و به رسمیت شناخته می شوند. همچنین قابل ترجمه رسمی می باشند.

 مدرک بین المللی فنی و حرفه ای در سازمان جهانی کار

سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد. این سازمان در سال ۱۹۱۹ و در نتیجه بحث‌های کنفرانس صلح پاریس تأسیس شد. سازمان بین‌المللی کار در آغاز وابسته به جامعه ملل بود و پس از تأسیس سازمان ملل متحد از سازمان‌های وابسته به آن شد. منشور فعلی سازمان که به بیانیه فیلادلفیا معروف است در سال ۱۹۴۴ تصویب شد. مدارک فنی و حرفه ای به علت دارا بودن کد بین المللی در سازمان جهانی کار (ILO) در ۱۸۶ کشور دنیا معتبر می باشد. لیست کشورهای عضو سازمان جهانی کار را در ILO مشاهده نمایید. همچنین صفحه رسمی ایران در سازمان جهانی کار را در این لینک ILO مشاهده کنید.دقت داشته باشید به علت وجود ضوابط رسمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای و وجود آزمون تئوری و عملی، صدور مدارک حدود دو ماه زمان می برد. وجود کد ملی آموزش شغل بر روی این مدارک الزامی است و کد مذکور با کد طرح درس مذکور در سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای به آدرسhttp://research.irantvto.ir همخوانی دارد.

مدرک بین المللی فنی و حرفه ای در موسسات دیگر

بعضی از برندهای موجود در کشور نیز به دلیل داشتن سابقه زیاد در امر آموزش و به قول معروف با جاانداختن برند خود، الزامی در رعایت قوانین لازم نداشته و اقدام به صدور گواهینامه خود می نمایند. برندهایی که به دلیل اخذ مجوز آموزش در سالهای دور و نبود قوانین جامع و کارشناسی شده جهت اخذ مجوزهای لازم، ازعناوینی همانند “تهران” و یا “ایران” و یا “مرکزی” در نام موسسه خود استفاده نموده اند و اغلب مردم متاسفانه فریب نام موسسات را خورده و اقدام به ثبت نام می نمایند و در پایان مدرکی را دریافت می نمایند که نهایتاً برخی از شرکتهای دولتی و شرکتهای خصوصی در داخل کشور پذیرای آن هستند و هیچ اعتباری در خارج از کشور ندارد.
در بررسی به عمل آمده مشخص شده است در بین این موسسات و مراکز آموزشی، آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای وابسته به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، واحدهای قابل اعتمادتری هستند.آموزشگاه فنی حرفه ای مجری آموزش مهارت ها مطابق با استانداردهای سازمان فنی و حرفه ای بوده و موظف می باشند کارآموزان خود را جهت اخذ مدرک معتبر به سازمان فنی و حرفه ای معرفی نمایند و کارآموزان پس از شرکت در آزمون های سازمان فنی حرفه ای، مدرک خود را به صورت آنلاین و با قابلیت رهگیری دریافت می نمایند.البته عزیزان توجه داشته باشند که می بایست قبل از ثبت نام در آموزشگاه فنی وحرفه ای از مجوزهای لازم اطمینان حاصل کرده و کیفیت آموزش ها را بررسی نمایند.

مهاجرت با مدرک بین المللی فنی و حرفه ای برای استرالیا و کانادا و سایر کشورها

نقش مدارک فنی و حرفه ای در پروسه مهاجرت به کانادا و استرالیا از طریق skill workers این است که شخص متفاضی چنانچه دارای این مدارک باشد، شخص متخصص محسوب میشود و در یافتن شغل در کانادا و استرالیا موفق تر و راحت تر عمل میکند. پس به طور کلی میتوان گفت که داشتن مدارک مختلف فنی و حرفه ای برای مهاجرت به کانادا و استرالیا شاید نقش اصلی را نداشته باشند ولی برای پروسه مهاجرت نقش تسهیل کننده را دارند.افرادی که پس از گذراندن فرآیند تعریف شده در سازمان فنی و حرفه‎ای موفق به اخذ گواهینامه شوند با توجه به بین المللی بودن این مدرک می‌توانند در تمامی کشورهایی که عضو سازمان جهانی کار (ILO) هستند، مشغول کار شوند و این گواهینامه بین‌المللی در همه این کشورها اعتبار دارد.اعتبار گواهینامه‌های سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور از مدارک دانشگاهی هم بالاتر است و می‌توان ادعا کرد که شاید اگر کسی مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه شریف داشته باشد که تقریبا بهترین مدرک در دانشگاه‌های کشور به شمار می‎‌آید نتواند به راحتی کسی که مدرک درجه دو فنی حرفه‌ای از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور کسب کرده‌ است در خارج از کشور مشغول به کار شود.سطح قابل قبول زبان انگلیسی جهت موفقیت در این آزمون مورد نیاز است.
دقت داشته باشید استفاده از مدرک فنی و حرفه ای جهت تسهیل در صدور ویزا بعنوان یک مدرک رسمی و بین المللی که در کشورهای عضو سازمان جهانی کار مورد پذیرش می باشد. بعد از ترجمه مدارک فنی و حرفه ای حتما می بایست تاییدیه دادگستری و وزارت خارجه برای مدرک خود را دریافت نمایید.

نمونه مدرک معتبر فنی و حرفه ای

این عناوین را هم بخوانید